Yaşam

9. Üsküdar Kitap Fuarı 16-25 Şubat’ta Bağlarbaşı Kobgre ve Kültür Merkezi’nde!

“Kültür Sanatın Merkezi Kitap Severlerin Adresi” Üsküdar’da; Hem yayın çeşitliliği hem de katılımcı sayısı açısından İstanbul’un değerli kültürel etkinliklerinden biridir. Üsküdar Kitap Fuarı 9. Kez Düzenleniyor kapılarını açıyor. 2015 yılında tüm kitap severleri bir araya getirme hedefiyle yola çıktı. Üsküdar Kitap Fuarı bu yıl 120 yayınevi, 550 yazar ve 750 etkinlikle gerçekleştirilecek. kitapseverlerle buluşacak. Üsküdar Kitap Fuarı artık bir ilçe kitap fuarı olmanın ötesine geçerek özlenen bir kültür buluşması haline geldi.

Üsküdar’da Yer Gökyüzü Kitabı

Nevmekan adını verdiği konseptle Millet Kahvehanelerinin öncüsü olan Üsküdar, bugün 5. sırada yer alan Nevmekan’ında yüz binlerce kitaba ev sahipliği yapıyor. Üsküdar için kitaplar sadece fuar takviminde değil yılın her gününde öncelikli ve değerlidir. Bu değerin zirve yaptığı etkinlik Üsküdar Kitap Fuarı’dır.

Açılışı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş yapacak.

Her yıl özel bir konuğun açtığı Üsküdar Kitap Fuarı’nın dokuzuncusu yine çok özel bir isimle açılacak. 9. Üsküdar Kitap Fuarı’nın açılışı, kitaplara olan sevgisiyle tanınan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un yapımcılığını üstlenecek. Kurtulmuş’un katıldığı resmi açılış töreni Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi 17 Şubat Cumartesi saat 12.00‘da gerçekleşecektir.

Onur Konuğu Erhan Afyoncu, Onur Yazarı İbrahim Tenekeci

Bu yılın popüler tarihçisi ve yazarı, Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Erhan AfyoncuOnur Konuğu ve eserleri Türk şiirinde ekol kuran şair İbrahim TenekeciOnur Yazarı olan Üsküdar Kitap Fuarı, güçlü röportaj ve panel içeriklerinin yanı sıra yazar-okuyucu buluşmalarıyla da yeniden gündeme gelecek.

İlber Ortaylı’dan İskender Pala’ya Pek Çok Yazar

9. Üsküdar Kitap Fuarı’nda ünlü yazarlar da söyleşi ve imza etkinlikleriyle yer alacak. İlber Ortaylı, İskender Pala, Yusuf Kaplan, Hayati İnanç, Dursun Gürlek, Saliha Erdim, Nurullah Genç, Şef Ömür Akkor, Kemal Sayar, Beşir Ayvazoğlu, Bahadır Yenişehirlioğlu, Şermin Yaşar, Ali Ural, Erol Göka ve gibi ünlü yazarlarla röportaj Selahattin Yusuf. imza günleri ile fuarda yer alacak.

Alev Alatlı’yı Anma Programı

Geçtiğimiz günlerde vefat eden Alev Alatlı için 9. Üsküdar Kitap Fuarı’nda anma programı düzenlenecek. Anma Programı, daha önce de Üsküdar Kitap Fuarı’na defalarca konuk olan Alev Alatlı’ya saygı duruşu niteliğinde olacak. Türk edebiyatının usta yazarlarından Peyami Safa’dan Sabahaddin Ali ve Oğuz Atay’a; Seçkin araştırmacı ve düşünürlerden Edward Said gibi isimlere kadar geniş bir yelpazede gerçekleşecek paneller, edebiyatseverlere kaçırılmayacak bir fırsat sunacak.

Çocuk Kitapları Bu Yıl Daha da Öne Çıkacak

Üsküdar Kitap Fuarı’nın en belirgin özelliklerinden biri de çocuk kitapları ile ilgili birçok yayınevinin bir araya geldiği fuardaki her kitabın çocuklara farklı bir dünyanın kapılarını açması. Ailelerin kitap etrafında bir araya gelmesi, fuar alanına ulaşmak için yaptıkları yolculuk, herkesin kendine almak istediği kitapları listelemesi, fuar alanındaki stantlarda dolaşarak yeni keşifler yapması, sevilen yazarlarla unutulmaz kareler. Bütün bunlar Üsküdar Kitap Fuarı’nı hızla herkesin hafızasında özel bir yere taşıyacaktır.

Fuar Boyunca 750 Etkinlik Gerçekleştirilecek

Üsküdar Kitap Fuarı edebiyattan sinemaya, teolojiden ideolojiye kadar her şeyi kapsıyor; Sosyolojiden tarihe, çocuk kitaplarından şiir kitaplarına kadar geniş bir yelpazede yayınlara ev sahipliği yapacak. Üsküdar Kitap Fuarı’nda bu çeşitliliği yansıtan 150’ye yakın röportaj ve 600’e yakın imzanın da aralarında bulunduğu toplam 750 etkinlik gerçekleştirilecek.

RESMİ AÇILIŞ PROGRAMI

 

TARİH: 17 ŞUBAT CUMARTESİ

YER: BAĞLARBAŞI KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİ, ÜSKÜDAR

SAAT: 12.00

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-camlihemsin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu