Ekonomi

AB, küresel standartları şekillendirmek için öncü Yapay Zeka Yasasını kabul etti

Avrupa Birliği, küresel bir emsal teşkil edebilecek önemli bir adımla, yapay zekanın (AI) kullanımını düzenleyen kapsamlı bir kurallar dizisini kabul etti. Önümüzdeki ay yürürlüğe girecek olan YZ Yasası, Aralık ayında yapılan siyasi bir anlaşmanın ardından Salı günü AB ülkeleri tarafından onaylandı.

Yasa, yapay zekanın iş dünyasına ve günlük hayata artan entegrasyonuna bir yanıt olarak görülüyor ve inovasyon ihtiyacını şeffaflık ve hesap verebilirlikle ilgili endişelerle dengelemeyi amaçlıyor.

YZ Yasası, şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde benimsenen gönüllü uyum yaklaşımından daha kapsamlı ve Çin’in sosyal istikrar ve devlet kontrolüne odaklanan stratejisinden farklı. Yasa ilk olarak 2021 yılında Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanmış ve o tarihten bu yana AB kanun yapıcıları tarafından desteklenen önemli değişikliklere uğramıştır.

Mevzuat, yapay zekanın yanlış bilgi, sahte haber yayma ve telif hakkı ihlalindeki rolüne ilişkin küresel endişelerin arttığı bir dönemde ortaya çıktı. Bu endişeler, Microsoft destekli OpenAI’nin ChatGPT’si ve NASDAQ:GOOGL’un sohbet robotu Gemini gibi üretken yapay zeka sistemlerinin artan popülaritesi ile daha da artmıştır.

Belçika Dijitalleşme Bakanı Mathieu Michel, “Dünyada türünün ilk örneği olan bu dönüm noktası niteliğindeki yasa, toplumlarımız ve ekonomilerimiz için fırsatlar da yaratan küresel bir teknolojik zorluğu ele alıyor” diyerek YZ Yasasının önemini vurguladı. Michel, AB’nin güven, şeffaflık ve hesap verebilirliğe odaklandığını vurgularken, teknolojinin gelişebileceği ve Avrupa’da inovasyonu teşvik edebileceği bir ortamı teşvik ettiğini belirtti.

YZ Yasası, yüksek riskli YZ sistemlerine katı şeffaflık yükümlülükleri getirmektedir. Yine de, genel amaçlı YZ modelleri için gereklilikler daha az katı olacaktır. Ayrıca, kamusal alanlarda hükümetler tarafından gerçek zamanlı biyometrik gözetim kullanımına kısıtlamalar getirerek, uygulamayı belirli suçlar, terör saldırılarının önlenmesi ve ciddi suçlardan şüphelenilen bireylerin yerlerinin tespit edilmesi ile sınırlandırıyor.

Yeni mevzuatın etkileri AB sınırlarının ötesine uzanıyor. Hukuk firması Cooley’de hukuk uzmanı olan Patrick van Eecke şu açıklamayı yaptı: “Yasanın küresel bir erişimi olacak. Yapay zeka platformlarında AB müşteri verilerini kullanan AB dışındaki şirketlerin buna uyması gerekecek. Diğer ülkeler ve bölgeler, tıpkı GDPR’de olduğu gibi, YZ Yasasını bir plan olarak kullanacaklardır,” diyerek AB’nin gizlilik kurallarına atıfta bulundu.

Mevzuat 2026 yılında tamamen uygulanabilir hale gelecek olsa da, bazı yasaklar altı ay içinde yürürlüğe girecek. Bunlar arasında sosyal puanlama, öngörücü polislik ve yüz görüntülerinin internetten veya CCTV görüntülerinden gelişigüzel toplanması için yapay zeka yasakları yer alıyor.

Genel amaçlı YZ modelleri için yükümlülükler 12 ay sonra yürürlüğe girecek ve düzenlenmiş ürünlere entegre edilmiş YZ sistemleri için kurallar 36 ay içinde uygulanacaktır.

YZ Yasasının ihlali, ihlalin niteliğine bağlı olarak 7,5 milyon € (8,2 milyon $) veya bir şirketin cirosunun %1,5’i ile 35 milyon € veya küresel cironun %7’si arasında değişen ağır para cezalarına neden olabilir. Para cezaları için kullanılan döviz kuru, 1 doların 0.9199 Avro’ya eşit olan cari değerine dayanmaktadır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu