Haber

ABD: İsrail’in Refah’a askeri operasyonu felaket olur

ABD yönetimi, İsrail’in Refah’a yönelik olası askeri operasyonlarının “felaket” olacağı uyarısında bulunarak, böyle bir operasyonun hiçbir dayanağının olmayacağını ifade etti.

KirbyGazze’nin güneyine doğru itilen yüz binlerce insanın dar bir bölgede sıkıştığını hatırlatarak şunları söyledi:

İsrail’in Refah bölgesine hemen veya yakın gelecekte askeri operasyon başlatma planlarını görmedik. Filistinliler Refah ve çevresinde koruma altında. Orada çok sayıda yerinden edilmiş insan var. Şu anda Refah’ta bu insanlara yönelik askeri operasyonlar felaket olur ve bu bizim destekleyeceğimiz bir şey değil.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı ben Vedant PatelAynı konudaki soruları cevaplayarak, Biden yönetiminin Rafah’a karşı askeri bir operasyonu desteklemediğini vurguladı.

PatelBakanlıkta düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: 1 milyondan fazla insanın sığındığı bu bölgede plansız bir operasyonun gerçekleştirilmesi felaket olur.” yorumunu yaptı.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Cesur1 Şubat’ta Gazze Şeridi’nin Han Yunus bölgesindeki İsrail birliklerine yaptığı ziyarette yaptığı açıklamada, kara saldırılarını Mısır sınırındaki Refah kentine kaydıracaklarını söylemişti.

Başbakan Binyamin Netanyahu4 Şubat’taki açıklamasında Refah şehrine karadan saldırı düzenleyeceklerinin sinyalini verdi.

haber-sur.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu