Ekonomi

ABD Pakistan-İran doğalgaz boru hattı projesine karşı uyardı

Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, İran ile iş yapmanın potansiyel yaptırım riskleri konusunda uyarıda bulunarak, genellikle Barış Boru Hattı olarak adlandırılan Pakistan-İran doğalgaz boru hattına karşı olduğunu dile getirdi. İran’dan Pakistan’a doğal gaz taşımak üzere tasarlanan boru hattı uzun bir süredir gecikmelere ve mali engellere maruz kalmaktadır.

Ağustos 2023’te İran ve Pakistan beş yıllık bir ticaret planı üzerinde anlaşarak 5 milyar dolarlık bir ikili ticaret hedefi belirledi. Bu hafta Pakistan Petrol Bakanı Musadik Malik, ülkenin boru hattı projesi için ABD yaptırımlarından muafiyet talep etme niyetinde olduğunu ifade etti.

Bir basın brifingi sırasında ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü yaptırım riski nedeniyle İran ile ticaret yapılmaması tavsiyesinde bulundu. Sözcü, “İran ile iş yapmanın yaptırımlarımıza temas etme riski taşıdığını her zaman herkese tavsiye ediyoruz ve herkese bunu çok dikkatli bir şekilde değerlendirmelerini tavsiye ediyoruz” dedi. Sözcü ayrıca ABD’nin boru hattına ilişkin tutumunu da teyit ederek “Bu boru hattının ilerlemesini desteklemiyoruz” dedi.

Bu tutum, Dışişleri Bakanlığı’nın Güney ve Orta Asya’dan sorumlu üst düzey yetkilisi Donald Lu tarafından geçtiğimiz hafta bir kongre panelinde yaptığı konuşmada da yinelendi.

Bu açıklama, Pakistan ve İran arasında birkaç hafta önce karşılıklı olarak birbirlerinin topraklarındaki militan üslerine insansız hava araçları ve füze saldırılarının düzenlendiği son gerginliklerin yaşandığı bir ortamda geldi. ABD’nin İran’la uzun süredir devam eden ve İranlı kuruluşlara yönelik çok sayıda yaptırımla karakterize edilen karmaşık bir ilişkisi var.

Dahası, ABD ve Pakistan aşırıcılıkla mücadelede tarihsel olarak işbirliği yapan çok yönlü bir ittifakı paylaşmaktadır. Bununla birlikte, ABD’nin Afganistan’daki askeri varlığı sırasında Pakistan’ın rolü konusundaki anlaşmazlıklar ve bazı Pakistanlı politikacıların ABD’nin Pakistan’ın iç işlerine karıştığı iddiaları da dahil olmak üzere, ilişkileri zorluklarla dolu olmuştur – ABD bu iddiaları reddetmektedir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu