Haber

Bakan Varank, KADEM İnovasyonda Kadın Projesi 7. Girişimcilik Kampı’nın ödül töreninde konuştu Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bayan ve Demokrasi Derneğinin (KADEM) 7 yıldır bayan girişimciliğinin önünü açabilmek için büyük bir uğraş gösterdiğini belirterek, “Eğer Türkiye olarak girişimcilikte zirveyi hedefliyorsak sadece kamunun bu alanlara öncülük etmesi yetmez. Sivil toplum kuruluşlarının da bu işlere öncülük etmesi çok mühim. Bu manada, İnovasyonda Kadın Projesi’nin girişimcilik konusunda kritik bir görevi ifa ettiğini düşünüyorum.” dedi.

Varank, KADEM İnovasyonda Bayan Projesi 7. Girişimcilik Kampı’nın İstanbul’da gerçekleştirilen ödül merasiminde yaptığı konuşmada, sivil toplum kuruluşlarının; toplumsal hususları, meseleleri odağına alarak gönüllülük temeline nazaran çalışan teşebbüsler olduğunu söyledi.

KADEM’in de “varoluşta eşitlik, sorumlulukta adalet” şiarıyla bayan ve aile için verdiği gayretle örnek bir toplum inşası yolunda öncü olmaya çaba ettiğini aktaran Varank, “KADEM, 9 yıllık kısa geçmişine rağmen faaliyetleriyle toplumsal hayatın her alanında Türk kadınının temsil gücünü yükseltiyor. Bugün de bu çabalardan bir tanesine daha hep birlikte şahitlik ediyoruz. Kadınlarımızı girişimci olmaya teşvik eden bu güzel organizasyonun, ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

“Türk teknoloji şirketlerine yapılan yatırımlar büyük bir ivme kazandı”

Mustafa Varank, KADEM başta olmak üzere emeği geçen ve takviyelerini eksik etmeyen İstanbul Kalkınma Ajansı, KOSGEB, Bilişim Vadisi, Yıldız Teknopark, TÜBİTAK Marmara Teknokent, İstanbul Teknoloji Transferi Ofisi, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Üsküdar Belediyesi ve öteki tüm paydaşlara şükranlarını sunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Burada fonlarımız var. Onları da unutmamamız lazım. Bu işin dinamosu olan fonlar, bu işte sürekleyiciler. Onlara da çok teşekkür ediyorum. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak girişimciliği, dijital çağda refah oluşturmanın en kıymetli aracı olarak görüyoruz. Ulusal Teknoloji Atılımı rehberliğinde hazırladığımız 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimiz’de bunu net bir şekilde ortaya koyduk. Stratejimizde en önemli hedeflerimizden bir tanesi 2023 yılına kadar ülkemizden en az 10 tane unicorn, yani milyar dolar değerlemeye ulaşan şirket çıkarmaktı. Bu hedefi koyduğumuzda ülkemizde bir tane bile unicorn yoktu. Bugün hamdolsun Türkiye’nin 6 tane unicorn’u ya da bizim tabirimizde Turcorn’u var. Bu sayının daha da artacağına eminiz.

Artık Avrupa’daki ekonomi çevreleri ne diyor, biliyor musunuz; ‘Türk girişimcilik ekosistemine yatırım yapmayan kaybeder.’ Şu anda bu kelamı doğrularcasına, Türk teknoloji şirketlerine yapılan yatırımlar büyük bir ivme kazandı. 2021 yılında Türk teşebbüslerinin fonlardan aldıkları yatırım bir evvelki yıla kıyasla 9 kat artarak 1,5 milyar dolara ulaştı. Bu yılın birinci 9 ayında geçtiğimiz yılın tamamındaki yatırım sayılarını şimdiden yakaladık.”

“Türkiye, girişimcilikte altın çağını yaşıyor”

Birçok etkileyici başarı hikayesine şahit olunduğunu ifade eden Varank, “Bunlardan bir tanesi, bugünkü merasimin de manasına uygun. Hande Çilingir’den bahsediyorum. Kurucusu olduğu Insider, bir yazılım şirketi olarak aldığı yatırımla Türkiye’den yazılım alanında birinci unicorn olmayı başardı. Bayanların girişimcilik alanında ne kadar başarılı olabileceğini de tüm Türkiye’ye göstermiş oldu. 2022 yılına baktığımızda dünya genelinde yapılan fon yatırımlarının, 2021 yılına nazaran yüzde 27 düştüğünü görüyoruz. Türkiye, bugün girişimcilikte altın çağını yaşıyor. Pekala neden geçmişte değil de bugün bu altın çağı yaşıyoruz. Bunun da altını bilhassa çizmemiz lazım. Bu hususta mütevazı olmayacağız. Bu muvaffakiyetlerin bugün gelmesinin sebebi bizim iktidara gelir gelmez girişimcilik ekosistemine yapmaya başladığımız yatırımlardır.” değerlendirmesinde bulundu.

Varank, son 20 yılda güncel rakamlarla 2,2 milyar lira hibe desteği verdikleri teknoparkların sayısını 2’den 96’ya yükselttiklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bakanlığımızca desteklenen AR-GE ve tasarım merkezlerinin sayısını 1.500’ün üzerine çıkardık. Bu merkezlerde şimdiye kadar 81 binin üzerinde projeyi destekledik. Girişimciliğin önündeki en büyük sorunlardan biri olan finansman konusunda son dönemde çok önemli adımlar attık. Bakanlık kaynaklarımızla büyüklüğü toplamda 1,3 milyar lira olan Teknoloji ve İnovasyon Fonu’nu, Bölgesel Kalkınma Fonu’nu ve Bilişim Vadisi Yatırım Fonu’nu hayata geçirdik. Hazine ve Maliye Bakanlığıyla bir arada desteklediğimiz Tech-InvesTR programıyla kurulan 4 fon, şimdiye kadar 52 farklı teşebbüse 572 milyon lira yatırım yaptı, bu yatırımlarına da süratlice devam edecek. Yerelde kalkınma ajanslarımızla teşebbüs sermayesi fonlarına 500 milyon lira katkı sağlıyoruz.

Biz bunları yaparken, muhalefetten hiçbir vakit takviye beklemedik ancak inanın bu türlü bir hususta köstek olacaklarını da hiç iddia etmiyorduk. Kılıçdaroğlu, geçmişte ‘tefeci, faizci’ dediği ülkelerden bugün para aramaya çıkmış durumda. Ne diyor? ‘Gençler sizin için para buldum.’ Bunlar hakikaten hiç utanmıyorlar. Gençler için para aramaya gittiğini tez eden Kılıçdaroğlu’nun partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, yakın dönemde bizim kalkınma ajanslarıyla girişim sermayesi fonlarını desteklemek için çıkardığımız mevzuatı iptal ettirmek için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Türkiye’deki girişim fonlarının önünü kesmeye çalışacaksınız, sonra çıkıp gençlerden bahsedeceksiniz. Hani bir laf var ya, ‘Bu ne perhiz? Bu ne lahana turşusu?’ Kılıçdaroğlu şunu iyi bilsin ki milletimiz onun oynadığı tiyatrolara asla inanmıyor, YouTuberlara özenip çektiği videolarla da kimseyi kandıramıyor. Girişimcilik görmek istiyorsa gelsin KADEM’in tertibine katılsın.”

“İnovasyonda Bayan Projesi, girişimcilik konusunda kritik bir vazifesi ifa ediyor”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, KADEM’in 7 yıldır kadın girişimciliğinin önünü açabilmek için tüm paydaşlarla beraber büyük bir gayret gösterdiğini belirterek, “Yıldan yıla buradaki muvaffakiyetlerin da nasıl geliştiğini görebiliyoruz. Şayet Türkiye olarak girişimcilikte tepeyi hedefliyorsak yalnızca kamunun bu alanlara öncülük etmesi yetmez. Özel kesimin de aksiyon alması, elini kesinlikle taşın altına koyması gerekiyor. Sivil toplum kuruluşlarının da bu işlere öncülük etmesi çok önemli. Bu manada, İnovasyonda Bayan Projesi’nin girişimcilik konusunda kritik bir görevi ifa ettiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

İnovasyonda Kadın Projesi’ne şimdiye kadar 2 binden fazla bayanın müracaatta bulunduğunu ve 200’den fazla bayanın girişimcilik eğitimi aldığını bildiren Varank, şunları kaydetti:

“Bu programdan ödül alan bayan girişimcilerimiz, birbirinden farklı alanlarda büyük başarılara imza atıyorlar. Örneğin Aleyna Yıldız, İnovasyonda Bayan Girişimcilik Kampı sonrası bizden ödül aldı, TÜBİTAK takviyesiyle şirketleşti ve bu sırada da birinci yatırımını aldı. Geliştirdiği biyosensörleri ve elektronik bileşenleri daha ileri noktaya taşımak için KOSGEB İleri Girişimcilik Dayanağı alarak elektronik kesim ve ekipmanların imalatı için bir serigrafi baskı üretim alanı kurdu. Tıpkı biçimde His Yılmaz, İnovasyonda Bayan Girişimcilik Kampı sonrası ödül alan bayan girişimcilerimizden bir tanesi. 30 milyon dolar değerleme üzerinden Vestel Ventures’dan yatırım alarak tamamen doğal biyoplastik granüller üreten bir biyoteknoloji girişimi kurdu.

Yine bir başka örnek Başak Demir, İnovasyonda Kadın Girişimcilik Kampı’nda yer aldı, ödül aldı. KOSGEB, AR-GE, ÜR-GE ve İnovasyon Takviye Programı’yla ürettiği drone sistemlerini şu anda daha ilerilere taşıyor. Samsun’da, bölgesinde bulunan firmalara ve çiftçilere hizmet veriyor. Türkiye’de girişimcilik adına atılan her bir adım aslında birbirini destekliyor. İnovasyonda Kadın Projesi’nde eğitim alanlar daha sonra kamu takviyeleriyle işletmelerini kuruyorlar ya da eserlerini geliştiriyorlar. Teşebbüs sermayesi fonlarından aldıkları dayanakla de işletmelerini büyütüyorlar.”

Varank, adeta sıfırdan inşa ettikleri girişimcilik ekosisteminin şu anda tıkır tıkır işlemeye başladığını aktararak, “Bundan sonra da ekosistemin paydaşlarının artmasıyla çok daha başarılı işlere daima birlikte imza atacağız. Türkiye Yüzyılı’nı değerli girişimcilerimizle birlikte inşa edeceğiz. İnşallah, İnovasyonda Kadın Projesi’ne katılan bayanlardan bir unicorn çıkacak, buna yürekten inanıyorum. İnsanımızda bu potansiyel var. Kâfi ki biz imkanlarımızı onlarla paylaşalım, buradaki ekosistem hakikat çalışsın. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yılda adeta sıfırdan inşa ettiğimiz bu ekosistemi şu anda hoş bir formda çalıştırıyoruz. Türkiye’nin ikinci yüzyılında, önümüzdeki yüzyılda bunun getirilerini de inşallah çok daha hoş bir halde almaya devam edeceğiz.” halinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu