Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantı yaklaşık 4 saat sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıklama yapıyor. Erdoğan’ın SGK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak zamla ilgili açıklama yapması bekleniyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Son 5 günde 114 hedef vuruldu”

Saldırıların ardından bazı şehit yakınlarımızla telefonda görüştük. Kendilerine başsağlığı dileklerimizi ilettik, devletimiz ve milletimiz adına şükranlarımızı sunduk.

Tarihi bilmeyen, kutsalları tanımayan kaba insanlara rağmen şehit ailelerinin metanet ve haysiyetinden etkilenmemek mümkün değil. Şehitlerimizin kanını her zaman olduğu gibi yerde bırakmadık. Son 5 günde 114 hedef vuruldu, 78 terörist etkisiz hale getirildi. MİT, 12 Ocak’tan bu yana toplam 60 kritik altyapı ve mühimmat tesisini imha etti.

Polis ve jandarma operasyonlarında yılbaşından bu yana terör bağlantılı 465 kişi gözaltına alındı. Cumartesi günü gerçekleştirdiğimiz güvenlik toplantısında bölgedeki yeni durumu değerlendirdik. Güvenlik birimlerimize tespit ettikleri tüm terör unsurlarını imha etmeleri talimatını verdik. Bugünkü kabine toplantımızda son dönemde artan terör saldırılarını tüm boyutlarıyla ele aldık.

“Ülkemizi terör koridoruyla kuşatma senaryolarını da yerle bir ettik.”

Türkiye’nin bir süredir kararlılıkla uyguladığı terörü kaynağında bitirme stratejisi, bölgemize terörist yerleştirmek isteyenleri rahatsız etti.

Bazen ülkemizdeki aparatlarını devreye sokarak, bazen ülkemizi işgalci olmakla suçlayarak, uluslararası alanda üzerimize baskı yapmaya çalışarak, sosyal medyada yanlış bilgiler yayarak hain terör hareketlerini destekleyerek yapıldı. Türkiye bölücü elebaşlarını güvende hissettikleri yerde yok ettikçe girişimleri daha da arttı. Silah, mühimmat, eğitim ve koruma desteği bölücü terör örgütüne ivme kazandırdı.

Bazıları anlamasa da sınır ötesi operasyonlarımızda sadece güney sınırlarımızın huzur ve güvenliğini garanti altına almadık. Ülkemizi terör koridoruyla kuşatma senaryolarını da yerle bir ettik. Teröristlerin zulmü nedeniyle göç edecek göçmenlerin kendi topraklarında kalmalarını sağladık.

“Ülkemizin böyle bir felaketle karşı karşıya kalmasına izin veremeyiz”

620 binin üzerinde Suriyeli, terörden arındırılmış güvenli bölgelere geçici mülteci statüsüyle geri döndü.

Yeni militan edinemeyen ve güvenlik güçlerimizin baskısı altında sürekli ezilen terör örgütünün bölücü rol oynama fırsatı olmadı. Askeri varlığımız vatanımızın güvenliği için hayati öneme sahiptir. Bundan asla geri dönüş olamaz.

Türkiye, bölücü terör tehdidini ya kaynağında ortadan kaldıracak ya da daha önce olduğu gibi sınırları içindeki kentlerin sokak ve mahallelerinde ortadan kaldıracaktır. Ülkemizin böyle bir felaketle karşı karşıya kalmasına izin veremeyiz. Çocuklarımızın terörsüz bir ortamda büyüyebilmesi için elimizden geleni yapmalıyız.

“Sınır ötesi operasyonların nasıl daraltılacağı gündemimizde değil.”

Israrcı açıklamalar milletimizi, özellikle de sınırlarımızın ötesinde görev yapan askerlerimizi rahatsız etmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir. Türkiye, başarılı sınır ötesi operasyonlarıyla kendi topraklarında ameliyat yapmayacağını açıkça ortaya koydu. Sürekli gündemdeki haritaları değiştirenlerin, Sevr’i dayatanların planlarını altüst etti. Sınır ötesi operasyonların nasıl daraltılacağı gündemimizde değil. Bunu nasıl genişleteceğimiz gündemimizde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu