Haber

D-8 Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Türkiye’deki depremler için ortak açıklama yaptı

Gelişmekte Olan Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Teşkilatı üyeleri, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen ve binlerce kişinin hayatını kaybettiği deprem için ortak açıklama yaptı.

Aralarında Türkiye, Nijerya, Mısır, Pakistan, Endonezya, İran, Malezya ve Bangladeş’in de bulunduğu D-8 üyesi ülkeler, depremlerde hayatını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

Ortak açıklamada, “Bu zor zamanlarda işbirliğimizi genişlettik. Türk halkının dayanışmasına tanık olduktan sonra, Türkiye’nin toparlanma ve yeniden yapılanma aşamasına başarıyla geçeceğine güveniyoruz.” Sözleri kullanılarak, D-8 üye ülkelerinin Türkiye’nin afet ve yardım çalışmalarında dayanışması vurgulandı.

Sağlanan yardımın, etkilenen bölgelerde acil durum müdahalesine ve yeniden yapılanmaya katkıda bulunacağından da eminiz.” dedi. Çağrılan bildiride, D-8 üyesi ülkelerin büyük çoğunluğunda yaşanan doğal afetler dikkate alınarak D-8 afetle mücadele ve yardım mekanizmasının kurulmasına yönelik çalışmaların kabul edildiği kaydedildi.

Açıklama, 15-16 Şubat tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen 46. D-8 Komisyon Toplantısı’nda Türk hükümeti ve halkıyla dayanışma göstermek amacıyla yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu