Haber

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı, TMV’nin Arnavutluk’taki üniversitesinde seminer verdi

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, Arnavutluk ziyareti kapsamında Tiran’da bulunan Türkiye Maarif Vakfı’na (TMV) bağlı New York Üniversitesi’nde (UNYT) “Ukrayna savaşı sonrası Rusya’nın AB genişlemesi ve entegrasyon süreci” konulu seminer verdi. .

UNYT yerleşkesinde gerçekleştirilen seminerde Kaymakcı, AB-Türkiye ilişkilerinin seyri, Rusya-Ukrayna savaşının etkileri, Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye’nin konumu gibi konulara değindi.

Türkiye’nin Kırım ve deniz alanları da dahil olmak üzere Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü tam olarak desteklediğini ifade eden Kaymakcı, Türkiye’nin bu savaşta stratejik bir konuma sahip olduğunu vurguladı.

“Bir NATO üyesi olarak Türkiye, iki ülke arasında ortak dil olma rolünü oynuyor” diyen Kaymakcı, bu savaşın güvenlik açığı, güç güvensizliği, ekonomik gerileme ve sistematik olmayan göç gibi yansımaları olduğunu sözlerine ekledi.

Kaymakcı, Türkiye’nin AB üyesi olsaydı bu savaşın önlenebileceğini belirterek, bugün NATO ve AB arasında işbirliği, koordinasyon ve birlik olmadığını söyledi.

?????? Rusya-Ukrayna savaşının başka bir boyutu olduğunu ve Rusya’nın bu savaşının ülke ekonomileri için büyük sorunlar yarattığını belirten Kaymakcı, “Genişleme sürecini ilerletmek için savaşlara, çatışmalara ihtiyacımız yok. Barış zamanında çalışmalıyız. hızlandırmak için kelimelere ve saldırganlığa gerek yok.” değerlendirmesini yaptı.

“Batı Balkanlar” ifadesine atıfta bulunan Kaymakcı, bu terimin AB tarafından Türkiye’yi diğer aday ülkelerden ayırmak amacıyla icat edildiğini vurguladı. Kaymakcı, “10 potansiyel ülke ve üye ülke olduğunu biliyoruz. Bunların 6’sı bu bölgeden. Ancak bunlar Batı Balkanlar değil. Doğal olarak AB’ye giriyoruz diye inancımızı değiştirmeyeceğiz. Kimsenin inancına karışmak gibi bir niyetimiz yok” dedi. dedi.

Seminerin başında bir hoş geldiniz konuşması yapan UNYT Rektörü Erkan Erdemir, Kaymakcı’nın yaşadıklarına da değinerek, Kaymakcı’nın bu seminere katılmasının sadece üniversitede uluslararası bağlantılar okuyan öğrenciler için değil, üniversitede uluslararası bağlantılar okuyan tüm öğrenciler için büyük bir fırsat olduğunun altını çizdi. küresel sorunlarla ilgilenir.

Seminere Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan Atay, Ukrayna’nın Tiran Büyükelçisi Volodymyr Shkurov, diğer ülkelerden diplomatlar, TMV temsilcileri, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Kaymakcı, Arnavutluk ziyareti sırasında ülkenin farklı üst düzey temsilcileriyle bir araya geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu