Ekonomi

Diyarbakır peynirinde teneke dönemi bitti: 1 ayda 50 TL zam

KDV, Özel Tüketim Vergisi, akaryakıt, harçlar ve daha birçok zam Diyarbakır peynirini vurdu. Haziran ayında 120 liradan satılan örme peynirin fiyatı 1 ayda 50 lira artarak 170 lira oldu. Fiyatlardaki artıştan hem Diyarbakırlılar hem de esnaf zarar görüyor. Son zamlarla alım gücü düşen insanlar peyniri teneke yerine kiloyla alıyor.

‘SÜT 18 LİRAYA ÇIKTI’

Amide Haber’e konuşan Peynirciler, piyasada 12 lira olan sütün kilosunu 17-18 liraya aldıklarını belirterek, “10 kilo sütten 1 kilo peynir çıkıyor. Maya ve diğer masraflar da eklendiğinde bir kilo peynir 130 lira ediyor. 10 lira karla satıyoruz. Bu bizi kurtarmaz” dedi.

Tüketicinin kış peynirini zamanında yaptığını belirten peynirci, “Fiyatlar yükselmeden önce insanlar kışlık peynirlerini yaptırıp buzluğa attılar. Şimdi peynir almaya gelenler bir iki kiloyu geçmiyor, gram olarak alıyorlar.”

‘YEMLERİN GİRDİ MALİYETLERİ ARTTI’

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası (DESOB) Alican Ebedinoğlu, akaryakıt zamlarının ardından birçok işin artırıldığını söyledi. Zamlardan gıda başta olmak üzere her kesimin etkilendiğini belirten Ebedinoğlu, “Süt fiyatlarında ciddi artış var. Yetiştiricilerin girdi maliyetleri arttı. Yem fiyatları yüksek. Üreticiden tüketiciye, aşamada maliyet artıyor. Süte paralel olarak peynir fiyatları da artıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu