Teknoloji

Goldman Sachs’a göre teknoloji hisselerinde alımlar arttı

Goldman Sachs Group’un derlediği verilere göre teknoloji hisseleri, geçen hafta uzun pozisyonlardaki artış ve açığa satışların etkisiyle, grup tarafından Aralık 2022’den bu yana en büyük net alımı gördü.

Hedge fonları, Fed’in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağı endişesiyle Nisan ayının çoğunda düşüş gösteren S&P 500 Bilgi Teknolojileri Endeksindeki zayıflığa meydan okuyarak dördüncü hafta da sektörde net alıcı oldu.

Geçen hafta Google’ın ana şirketi Alphabet (GOOGL) Inc. ve Microsoft (MSFT) Corp. tarafından elde edilen iyimser kazançların, sektörün temellerine ilişkin yatırımcı iyimserliğini artırmasıyla fonların alımları öngörülü göründü.

Principal Asset Management’ın baş küresel stratejisti Seema Shah şu açıklamayı yaptı:

“Teknolojinin uzun vadeli potansiyeli oldukça açık ve neredeyse tartışılmaz. Ancak değerlemelerin bu kadar yüksek olması nedeniyle birçok yatırımcı, son zamanlarda risk ekleme konusunda isteksiz davrandı. Son dönemdeki geri çekilme, değerlemeler için küçük bir rahatlama sağladı ve sağlam ve uzun vadeli bir temaya maruz kalma fırsatı verdi.”

S&P 500 Bilgi Teknolojileri Endeksi geçen hafta %5,1 yükselerek Eylül ayından bu yana en uzun süreli dört haftalık kayıp serisini sonlandırdı. Alphabet, yatırımcılara yapay zeka ile ilgili beklentileri konusunda güven verdiği için piyasa değerinde 2 trilyon doları aştı. Microsoft’un hisseleri de firmanın üç aylık sonuçlarında yapay zeka konusunda ilerleme kaydetmesinin ardından değer kazandı.

Vincent Lin’in de aralarında bulunduğu Goldman analistleri, yayımladıkları yatırımcı notunda, “Kazançlar duyarlılığı geride bıraktı.” diye yazdı ve S&P 500 Endeksinde beklentilerin altında satış beklentisi açıklayan Meta Platforms Inc. (META) dışında önemli bir düşüş olmadığını ekledi.

Neredeyse tüm teknoloji alt sektörlerinde girişler görülürken alımlara yarı iletkenler ve yarı iletken ekipman şirketleri öncülük etti. Bankanın verilerine göre hedge fonların alt sektöre ayırdığı pay, yılbaşındaki %1,1 seviyesinden ABD’deki toplam tek hisse senedi dağılımının %4,4’üne (beş yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine) sıçradı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Genel olarak bakıldığında hedge fonları, geçen hafta yaklaşık beş ayın en hızlı temposunda ABD hisse senetlerini net olarak satın aldı. S&P 500, 2024’ün en iyi haftasını geçirerek 5.100’ün bir adım uzağında kapandı.

Foreks Haber Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu