Haber

Hamas: İki rehine daha öldürüldü

Radikal İslamcı Hamas, Gazze Şeridi’nde rehin tuttuğu iki kişinin öldüğünü duyurdu. Örgütün silahlı kolundan pazartesi günü yapılan açıklamada, rehinelerin İsrail’in gerçekleştirdiği bombalı saldırılar sonucu öldüğü iddia edildi. Hamas’ın yayınladığı videoda rehin tutulan genç bir kadın, kendisi gibi rehin tutulan iki adamın öldüğünü bildirdi. Pazar günü Hamas, aynı kadının öldürüldüğü açıklanan iki rehineyle birlikte görüldüğü bir fotoğraf yayınladı. Bu videoda üç rehine, İsrail hükümetini kendilerinin serbest bırakılması için çaba göstermeye davet ediyor. İki görüntünün ne zaman kaydedildiği belli değil.

İsrail medyasında yer alan haberlere göre, her iki görüntüde de görülen genç kadın, Hamas’ın Negev çölünde müzik festivaline düzenlediği saldırı sırasında kaçırılan 26 yaşındaki Noa Argamani’ye ait. Aynı kaynaklar, öldüğü bildirilen iki kişinin 53 yaşındaki Yossi Sharabi ve 38 yaşındaki Itay Svrisky olduğunu duyurdu. Bu insanlar Beeri kibutzundan kaçırıldı.

ABD ve AB tarafından terör örgütü olarak sınıflandırılan Hamas, 7 Ekim’de Gazze Şeridi dışındaki İsrail yerleşimlerine saldırarak 1.140 kişiyi öldürmüş, yaklaşık 250 kişiyi de Gazze Şeridi’ne kaçırıp rehin almıştı. İsrail kaynaklarına göre bu kişilerden 132’si halen Gazze Şeridi’nde. En az 25 kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

İsrail, Hamas’ın saldırısına yanıt olarak Gazze Şeridi’ne büyük bir askeri operasyon başlattı. Hamas Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarına göre o tarihten bu yana Gazze’de 24 bin 100 kişi öldürüldü.

AFP/TY, AK

DW Türkçe’ye hiçbir engel olmadan nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu