Ekonomi

HSBC ve Morgan Stanley faiz politikasında herhangi bir değişiklik beklemiyor

Hafize Gaye Erkan’ın af talebinin ardından Merkez Bankası Başkanlığı’na milletvekili Fatih Karahan’ın atanmasının yankıları sürüyor.

İngiltere merkezli HSBC bankasının yaptığı analizde, görev değişikliğinin para politikasında bir değişikliğe yol açmasının beklenmediği, TCMB’nin sıkılaştırma sürecinin geçtiğimiz ay sona erdiğinin düşünüldüğü ve politika faizinin bir miktar daha artmasının beklendiği belirtildi. yıl boyunca sabit kalır.

Notta, HSBC’nin Türkiye’nin enflasyon görünümüne yönelik riskleri görmeye devam ettiği ve manşet enflasyonun bu yıl sonuna kadar TCMB’nin yüzde 36 iddiasının üzerinde yüzde 45 gibi ılımlı bir seviyeye ulaşacağını öngördüğü belirtildi.

Notta şu ifadelere yer verildi: ”Yıl sonu tahminimizin yukarı yönlü revize edilebileceğini düşünüyoruz. “Yakın vadede piyasaların odak noktası makro ihtiyati politika çabaları, likidite önlemleri veya potansiyel mali sıkılaştırma da dahil olmak üzere politika yapıcıların uygulamaya koyduğu diğer sıkılaştırma önlemleri olacak.”

”DÜŞÜK FAİZ ORANI GÖSTERMİYOR”

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley, notunda bankanın Karahan’dan sonra TCMB’nin uygulayacağı para politikasına ilişkin varsayımlarını paylaştı.

Yayınlanan notta, “2019 ve 2021’deki önceki liderlik değişikliklerinden farklı olarak, bu değişiklik siyasi tarafta bir değişikliğe veya daha düşük faiz oranlarına yönelik siyasi bir tercihe işaret etmiyor.” ifadesine yer verildi.

TCMB başkanının değişmesinin ardından para politikasının devamını beklediklerini kaydeden Morgan Stanley, Merkez Bankası’nın Karahanlı döneminde enflasyonla mücadeleyi ön planda tutan klasik para politikası çerçevesini sürdürmesini beklediklerini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu