Ekonomi

İzinsiz şarkıya 60 bin lira tazminat

Şaybak, sahnede “Engincan” ismini kullanan halk sanatçısı Engin Tabakçıoğlu’na, bestesi kendisine ait olan “Kaderime Dargınım” adlı eseri telif ücreti ödemeden kullandığı gerekçesiyle dava açtı.

Ogün Şaybak’ın avukatı Ceren Atalay aracılığıyla açılan dava dilekçesinde, Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği’ne (MESAM) kayıtlı “Kaderime Dargınım” isimli müziğin sanık tarafından izinsiz kullanıldığı belirtildi. Engin Tabakçıoğlu.

Tabakçıoğlu’nun bestesi kendisine ait olan şarkıyı konser, festival ve çeşitli eğlence organizasyonlarında söylediğini belirten Şaybak, hak kaybına uğradığını, maddi ve manevi zarara uğradığını iddia etti.

Milyonlarca kişi izledi

Engin Tabakçıoğlu’nun söz konusu eseri telif ücreti ödemeden ve bestenin kendisine ait olduğunu belirtmeden internet müzik yayın platformlarında paylaştığını belirten Şaybak, şarkının videosunun milyonlarca kişi tarafından izlendiğini ve davalının bu sayede ciddi bir kazanç elde ettiğini kaydetti. Bu taraftan.

Şaybak, dilekçesinde, Fikir ve Sanat Eserleri Kanununu ihlal eden sanık Tabakçıoğlu’nun eserden elde ettiği gelir nedeniyle uğradığı zararın maddi ve manevi olarak tazmin edilmesini talep etti.

60 bin lira tazminat

Davayı kabul eden Ankara 5. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, Tabakçıoğlu’nu telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle 60 bin lira tazminata mahkum etti. Mahkeme ayrıca sanığın eseri izinsiz kullanmasının da engellenmesine karar verdi.

Kararda, MESAM Eser Bildirim Formu’nda davacı Ogün Şaybak’ın söz konusu eserin bestecisi olarak görüldüğü, davalı Tabakçıoğlu’nun eseri besteci adı belirtilmeden kullanmasının hak kaybına neden olduğu belirtildi. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu