Ekonomi

Japonya, dijital yen üzerindeki çalışmalarını hızlandırmayı planlıyor

Investing.com – JaponyaMaliye Bakanlığı, merkez bankası dijital para birimi biçimindeki dijital Yen’in fizibilite çalışmaları için bir uzman paneli kurmayı planladıklarını bildirdi.

Oluşturulacak panel ile Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) son iki yıldır gerçekleştirdiği konsept ispat testlerinin bulguları değerli olacak. Bununla birlikte, testlere katılan BOJ ve diğer finansal kurumları içeren bir küme ile dijital yenin pilot uygulamasına başlanması planlanıyor.

BOJ şimdi dijital yen tedavülünü gündemine almadığını ilan ederken, ülkenin maliye bakanlığı olası bir dijital yen lansmanına hazır olma konusunda uzman görüşlerini duymak istiyor. Yerel haber kaynaklarına göre bu yıl G7 ülkeleri başkanlığını yürütecek olan Japonya’nın kripto para bölümü için daha sıkı düzenlemeler getirmesi bekleniyor. Japonya’nın da bu düzenlemeleri küresel ölçekte uygulamak için çaba sarf edeceği biliniyor. Kripto şubesine katı düzenlemeler getirmek isteyen Japonya da gelişmekte olan şubeden yararlanmanın yollarını arıyor.

Bununla birlikte, son aylarda Asya’daki kripto şubesi için öne çıkan bölge Hong Kongoldu.

Özerk bölgeden gelen son haberlere göre, şehirde ilk sıralarda yer alan Blockchain ve Web3 şirketlerini finanse etmek için ProDigital Future adlı 100 milyon dolarlık yeni bir fon kuruldu. Fon altı ayda 30 milyon dolar toplarken, yılsonunda büyüklüğünün 100 milyon dolara ulaşması hedefleniyor.

ProDigital Future fonunun Hong Kong dışında Singapur, Çin ve Avustralya’dan yatırımcıları cezbettiği bildiriliyor.

Kripto şubesini benimseme yolunu seçen Hong Kong hükümeti, yakın zamanda kripto para borsaları için yeni bir lisanslama rejimi üzerinde çalıştığını duyurdu.

Uygulamanın Haziran ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor ve katılımcıların, müşteri tanıma prosedürü, kara para aklama ihtiyati düzenlemeleri ve varlıkların sadık bir şekilde saklanması dahil olmak üzere çeşitli ön koşulları karşılaması bekleniyor.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu