Haber

Litvanya: İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğinin gecikmesi güvenliğimize tehdit

DUVAR- Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielus Landsbergis, Financial Times’a yaptığı açıklamalarda Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğini şimdi onaylamamasını kıymetlendirdi. Landsbergis, iki ülkenin NATO’ya üye olmamasının Litvanya’nın güvenliğini de etkilediğini tabir etti.

Landsbergis, mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’na Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaştan ötürü İskandinavya-Baltık Bölgesi’nde tansiyonun hassas olduğunu aktardığını belirterek, ‘’Türkiye’deki düzgün dostlarımızla bu gecikmenin güvenliğimizi etkilediğini, bu yüzden çabucak tahlile kavuşmasını istediğimizi konuştuk’’ dedi. Landsbergis ayrıyeten, İsveç ve Finlandiya’nın üye olması için sabırsız olduklarını ve Finlandiya ile daha çok savunma, İsveç ile daha çok donanma işbirliği yapmak istediklerini belirtti.

‘İSVEÇ HÜKÜMETİ ÇOK EFOR SARF EDİYOR’

Bazı uzmanlar, Türkiye’nin onayı lakin 2023 seçiminden sonra verebileceğini, bunun da Baltık ve İskandinav bölgelerinde gerginliği artırabileceğini belirtiyor. NATO’ya katılmayı katılımını dış politikasında öncelikli hedef haline getiren İsveç’in gayretlerine değinen Landsbergis, ‘’Biliyorum ki İsveç’teki yeni hükümet buna çok efor sarf ediyor. Onlar iyimser, dolayısıyla ben de iyimserim’’ dedi.

NATO’nun 30 üyesinden 28’i bu ülkelerin alınması için evet oyu verirken henüz onay vermeyen iki ülkeden Macaristan, 2023’teki birinci parlamento oturumunda üyeliklere onay vereceğini açıklamıştı. Türkiye ise özelikle İsveç’in, Ankara’nın “terörist” olarak kabul ettiği kümelere yönelik siyasetini değiştirmesini talep ediyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de geçtiğimiz haftalarda Türkiye’ye gelerek Erdoğan’la görüşmüş ve, “Artık tam üyelik zamanı gelmiştir, üyeliklerinin en kısa sürede onaylanmasını bekliyorum” sözlerini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu