Haber

Macaristan Başbakanı Orban’dan İsveç’e ‘onay’ sinyali

İsveç’in NATO üyeliğinin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda onaylanmasının ardından tüm gözlerin üzerinde olduğu Macaristan’dan yeşil ışık geldi. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’e üyeliği desteklediğini bildirdiğini belirtti.

Stoltenberg ile telefon görüşmesi yaptığını belirten Orban, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile telefon görüşmesi yaptım. Macar hükümetinin İsveç’in NATO üyeliğini desteklediğini bir kez daha teyit ettim. Macaristan Ulusal Meclisi’ni İsveç’e çağırdı.” “Türkiye’nin NATO’ya katılımı lehinde oy vermeye devam edeceğiz ve mümkün olan en kısa sürede onay işlemini tamamlaması yönünde çağrıda bulunacağız.”

DIŞİŞLERİ BAKANI DAVETİ REDDETTİ

İsveç’in NATO üyeliği konusunun TBMM gündemine alınacağının açıklanmasının ardından Orban, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’u Budapeşte’ye davet etti. İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström daveti reddetti ve İsveç’in Macaristan ile ülkenin NATO üyeliği konusunda görüşeceği yeni bir gündemin olmadığını söyledi.

İsveç’in NATO üyeliğinin 2023 sonbaharında Macaristan parlamentosunda görüşülmesi bekleniyordu ancak bazı İsveçli milletvekillerinin Budapeşte yönetimine ilişkin sözleri taraflar arasında gerginliğe neden olduğundan süreç uzadı. İsveç’in NATO’ya üye olabilmesi için Macaristan parlamentosunun onayının alınması gerekiyor. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu