Ekonomi

Petco hisseleri ilk çeyrekte beklenenden daha az zararla %11 yükseldi

SAN DIEGO – Petco Health and Wellness Company, Inc. (NASDAQ:WOOF) ilk çeyrekte beklenenden daha az zarar açıkladı ve yatırımcıların şirketin mali sonuçlarına olumlu tepki vermesiyle hisseler %11 oranında artış gösterdi.

Evcil hayvan sağlığı ve zindeliği firması hisse başına 0,04 dolar zarar açıkladı ve bu rakam analistlerin hisse başına 0,05 dolarlık zarar konsensüsünden 0,01 dolar daha iyi oldu. Bununla birlikte, gelir 1,53 milyar dolarlık konsensüs tahminine kıyasla 1,5 milyar dolarla beklentilerin biraz altında kaldı.

Şirketin geliri geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla %1,7 oranında azalırken, karşılaştırılabilir satışlar %1,2 oranında düşüş gösterdi. Buna rağmen, Petco’nun sarf malzemeleri işi %0,1’lik hafif bir artış gösterdi ve hizmetler ve diğer işleri %4,2 oranında büyüdü. Gelirdeki düşüş temel olarak sarf malzemeleri ve refakatçi hayvan işindeki %6,8’lik azalmadan kaynaklandı. Çeyrek için GAAP net zararı 46,5 milyon $ veya hisse başına 0,17 $ olarak gerçekleşirken, bir önceki yıl net zarar 1,9 milyon $ veya hisse başına 0,01 $ idi.

Geçici CEO Mike Mohan, şirketin stratejisine olan güvenini dile getirerek, “Birinci çeyrekte, sürdürülebilir ve karlı büyüme için işletmeyi yeniden konumlandırma stratejimize karşı anlamlı bir ilerleme kaydettik” dedi. Mohan, Petco markasının gücünü ve karlılığı yeniden sağlamak için perakende temellerine ve maliyet dönüşümüne odaklanıldığını vurguladı.

Petco, 2025’in ikinci çeyreğine bakıldığında, analist beklentileriyle uyumlu olarak yaklaşık 0,02 $ düzeltilmiş EPS öngörüyor. Şirket ayrıca 2. çeyrek gelirinin 1,52 milyar dolarlık konsensüs tahmininin biraz üzerinde, 1,525 milyar dolar civarında olmasını bekliyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu