Haber

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Bosnalı Sırp liderler ile görüştü

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Kurulu Sırp üyesi ve Lideri Zeljka Cvijanovic ve Bosna Hersek’teki iki entiteden Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkanı Milorad Dodik ile Belgrad’da bir ortaya geldi.

Vucic ve Bosnalı Sırp başkanlar ülkenin başşehri Belgrad’da yapılan kapalı görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Vucic, Bosna Hersek’te 2 Ekim’de yapılan seçimlerde zafer elde eden Cvijanovic ve Dodik’i tebrik etti ve muvaffakiyetler diledi.

Yapılan kapalı görüşmeye ait bilgi veren Vucic, kendilerini bekleyen “siyasi yükümlülükler ve bölgesel sorunlar” üzerine konuştuklarını kaydetti.

“İnsanlarımız için barışı korumamızdan memnunum”

Vucic, ülkesinin, Bosna Hersek’in 6. dış ticaret ortağı olduğunu kaydederek, “RS halkı, Sırbistan’da her vakit ‘sırtını dayayacak’ ve kendilerine mümkün olduğunca her alanda yardımcı olacak birilerine sahip. Bizim onları düşündüğümüz kadar, bizi düşündükleri ve her vakit Sırbistan’ın yanında oldukları için RS halkına teşekkür etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Belgrad ile Priştine arasında tartışmalı araç plakaları nedeniyle ortaya çıkan krizi düşürmek üzere anlaşmaya varılmasını değerlendiren Vucic, “İnsanlarımız için barışı korumamızdan mutluyum. Dün sokağa çıkıp protesto düzenleyen bayanların barışı hak ediyor olmasından ve Sırp çocuklarının Sırp okullarına gidip Sırpça ve öteki lisanları öğrenmesinden de mutluyum.” diye konuştu.

“Bosna Hersek ve Sırbistan’ın birbirlerini daha iyi anlamalarına katkıda bulunmak istiyorum”

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Cvijanovic, Vucic ve Dodik ile yapılan görüşmede iki ülke arasındaki ikili ilişkilere ve ortak projelerin geliştirilmesine değindiklerini söyledi.

Cvijanovic, ülkesinde gerçekleştirilen seçimlerden sonra kendilerini “büyük zorlukların” beklediğine dikkati çekerken, “Bosna Hersek ve Sırbistan’ın birbirlerini daha düzgün anlamalarına katkıda bulunmak istiyorum.” ifadesini kullandı.

“Kosova’daki halkımızın arkasındayız”

RS Başkanı Dodik de Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’e, RS’ye verdikleri destek için teşekkür etti ve yapılan görüşmenin, kendisi ve Cvijanovic’in seçimlerden sonra gerçekleştirilen birinci dış ziyaret olduğuna dikkati çekti.

Vucic ile kıymetli mevzular üzerinde görüştüklerini söz eden Dodik, RS hükümeti kurulduktan sonra, RS Meclisi ve Sırbistan Meclisi’nin ortak oturum düzenleyeceğini kaydetti.

Dodik, görüşmede, Belgrad-Priştine sorunlarına da değindiklerini kaydederken, “Kosova’daki halkımızın gerisindeyiz, karmaşık şartlar ek efor gerektiriyor. Sırbistan, Priştine problemi ve Ukrayna’daki çatışmalar yüzünden baskının merkez üssü durumunda.” değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca Dodik, RS’nin Bosna Hersek’in NATO üyesi olması yolunda “herhangi bir onay” vermeye hazır olmadığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu