Haber

Soğuk Havalarda Kamp Nasıl Yapılır? Yağmurlu ve Karlı Havalarda Kamp Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Kamp aşkı yaz kış fark etmez! Kamp severler yaz kış çantalarını toplayıp akıllarının estiği yere götürürler… Mart ayında kamp yapma konusunda kararsız olanlar için kış kampını detaylıca incelemek istedik. İşte havalar hala soğukken kamp yapmak için bilmeniz gerekenler…

1. Kışın kamp yapmak için kullanmanız gereken malzemeleri dikkatli bir şekilde seçmeyi unutmayın.

Kamp yapmanın en nadide detaylarından biri olan çadırınızı yaz kış kullanabilmek için her mevsim kullanabileceğiniz, soğuğu geçirmeyecek formda bir eser seçmeye özen göstermelisiniz. Kışın taşımanız gereken eşyalar yaza göre daha fazla olacağından çadırları daha uygun bir şekilde tercih edebilirsiniz. Kar veya yağmur ihtimaline karşı kubbe tavanlı çadırları tercih etmeniz de oldukça değerlidir.

2. Uyku tulumu seçiminiz yaz aylarında olduğundan çok daha önemlidir.

Yazın uyku tulumuna ihtiyaç duymayacağınız yerlerde kamp yapmanız mümkün. Ancak kışın yağışlı dönemlerde çadırda rahat uyumak için uyku tulumunuzu doğru seçmeniz önemlidir. Düşük dereceli uyku tulumu çok değerlidir. Tuvalet ihtiyacınızı mutlaka tuluma girmeden karşılamalısınız. Öneri olarak tulum giymeden 5-10 dakika egzersiz yapmak vücut ısınızı yükseltecektir.

3. Termal kıyafet seçimi kış kampı için en uygun harekettir.

Kat kat giyinmenin işe yarayacağını düşünsek de soğuk kış günlerinde seyahatlerde pek işe yaramayacağını bilmelisiniz. Termal kıyafet seçimi vücudunuzun daha kolay ısınmasını sağlayacak ve kaykay giyseniz de giymeseniz de terlememenizi sağlayacaktır.

4. Hava geçirmez kabanlar kurtarıcınız olacak.

Vücut ısınızı korumanıza yardımcı olacak termal kıyafetlerin yanı sıra hava geçirmeyen mont, pantolon ve kazaklar da oldukça değerlidir. Rüzgar, yağmur ve kar durumlarında dayanıklı bir mont kurtarıcınız olabilir.

5. Şiddetli hava kurallarında üşümemek için ayaklardan başlamalısınız.

Ayakları sıcak olanın her yeri ısınır derler. Ayaklarınızı yeterli sıcaklıkta tutmak için çoraplarınızı dikkatli seçmelisiniz. Kış aylarında yedek çorap ile kamp yapmak çok önemlidir. Yaz aylarındaki gibi terlikle rahat yürüyemeyeceğiniz için çoraplarınızı yanınıza alırken tereddüt etmeden çantanıza daha fazlasını koyun.

6. Zorlu koşullarda bile sizi üşütmeyecek olan berenizi çantanıza koymayı unutmayın.

Soğuk iliklerimize kadar işlerken başınız ve kulaklarınız üşümesin diye şapka almayı unutmayın. Kış kampının olmazsa olmazı bere!

7. Kış kamplarında yaza göre daha fazla sıcağa ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Kamp ateşi muhtemelen kampçıların denediği ilk şeydir. Ateşin sönmesini önlemek ve sert hava koşullarında bile gece boyunca sıcaklığı korumak için kamp yapmadan önce yakıt gereçlerinizi doğru bir şekilde planlamanız gerekir.

8. Soğuk algınlığını bitirmek için ellerinizle başlayın.

Çabuk kuruyan ve suya dayanıklı eldivenler kış kamplarında en büyük yardımcınız olacak.

9. Su geçirmez botlar kurtarıcınız olacak.

Ayakların üşümesin diye çorapla başla demiştik. Sıradan su geçirmez botlar da oldukça değerlidir. Kar ve yağmura karşı dayanıklı, kaymaz tabanlı ve ayaklarınızı rahat ettirecek kar botları kış kampının vazgeçilmezlerindendir.

10. Yemeklerinizi soğutmayacak kapları tercih etmelisiniz.

Kış kamplarında yediğimiz yiyecekler bağışıklığımızı korumada çok değerli bir rol oynuyor. Bu nedenle, birkaç dayanıklı kase, yiyeceklerimizi korumak veya sıcaklığını korumak için iş görebilir.

11. Tüm malzemelerinizi düzenli bir şekilde alabilecek güzel bir çanta kamp için olmazsa olmazdır.

Kamp çantaları meşhurdur… Hem kıyafetlerinizi hem de kamp yapmak için ihtiyacınız olan tüm malzemelerinizi koyabileceğiniz büyük bir çanta, sadece katlanabilir eşyalarınızı sığdırmakla kalmayıp yaza göre sayısı fazla olan eşyalarınızı da içine alacak kadar derin olmalıdır. .

semdinli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu