Haber

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Vefatının 84. Yıl Dönümü… Kadıköy’de “Ata’ya Saygı Zinciri”

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu su büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 84. yılında, Kadıköy’de binlerce kişinin el ele tutuşarak oluşturduğu “Ata’ya Saygı Zinciri” ile anıldı.

Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi Gönüllüleri’nin her sene ’10 Kasım Atatürk’ü Anma’ programı kapsamında düzenlediği, “Ata’ya Saygı Zinciri”nde binlerce kişi, Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle Fenerbahçe Orduevi ile Bostancı kıyı yürüyüşü ortasındaki 6,5 kilometrelik yolda el ele tutuşarak insan zinciri oluşturdu.

Kadıköy Belediye Lideri Şerdil Dara Odabaşı ve eşi Rojvan Odabaşı’nın katıldığı programda saat 9’u 5 geçe sirenlerin çalmasıyla birlikte hürmet duruşuna geçildi. 7’den 70’e binlerce İstanbullunun yer aldığı programa denizden de kanolar, su jetleri ve tekneler sirenlerini çalarak katıldı. Dalgıçlar denizin altında dev Atatürk posteri ve Türk bayrağı açarak denizin yüzeyine çıkardı. Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Kadrosu – BAK Kadıköy de Ata’ya Saygı Zinciri’nde yer alarak, dev Türk bayrağı açtı.

“KADIKÖY ATA’YA SAYGISINI VE ÖZLEMİNİ GÖSTERDİ”

Başkan Odabaşı, günün ehemmiyetine ait yaptığı açıklamada, “Kadıköy, Ata’ya Saygı Zinciri’nde Ata’ya olan hürmetini, sevgisini ve hasretini gösteriyor. Büyük Öncü’nün Kadıköy’deki anması daima farklı olur. Bütün ulusal bayramlar da Kadıköy’de farklı kutlanır, anılır. Bugün Atatürk’ün 84. vefat yıl dönümü lakin sonsuza kadar bizimle yaşayacak. Onun göstermiş olduğu yol, bizim yolumuz ve bizim ışığımız. O yüzden de bu zincir ayrıyeten bir manalı.”

Program hürmet duruşunun akabinde İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle sona erdi.

‘VEDA’ FİLMİ CKM SİNEMA’DA

Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği anma programı, Caddebostan Kültür Merkezi’nde yapılacak sinema gösterimiyle devam edecek. Türk müzisyen, senarist, siyasetçi, müellif ve sinema direktörü Zülfü Livaneli’nin senaryosunu yazdığı ve yönettiği ‘Veda’ filmi, 10 Kasım Perşembe günü saat 13.00 – 16.30 – 20.00 saatlerinde CKM’de fiyatsız izlenebilecek. Sinemada Atatürk’ün yakın arkadaşı Salih Bozok’un anlatımıyla vatanı kurtarmak için mevte meydan okuyan bir jenerasyonun kumandanının öyküsü anlatılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu