Yaşam

‘Yaratıcı Yazarlık Atölyesi’ 23 Eylül’de Diyarbakır’da başlıyor

Mezopotamya Dili ve Kültürü Araştırma Derneği (MED DER) ile Kürt Edebiyat Derneği, 23 Eylül’de “Yaratıcı Yazarlık Atölyesi” düzenleyecek. 21 Eylül’e kadar başvuruların yapılabileceği atölyede, 6 hafta boyunca Kürtçe yaratıcı yazarlık eğitimi verilecek. .

İlk çalıştay Diyarbakır’da yapılacak, ardından Batman, Mardin ve Van’da devam edecek. Dilawer Zeraq, Şêxo Fîlîk, Yıldız Çakar, Lal Laleş, Sîdar Jîr ve Ömer Dilsoz gibi tanınmış Kürt yazar ve yazarların katılacağı atölyede Kürt dilinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre atölyeler 30 kişiyle sınırlı olacak ve haftada iki gün ikişer saat gerçekleştirilecek. Atölye sonunda katılımcılara “Yaratıcı Yazarlık Atölyesi Katılım Sertifikası” verilecektir.

ATÖLYENİN AMACI

Atölye çalışmasının amacına ilişkin başvuruda şu ifadelere yer verildi: “Yaratıcı yazarlık atölyesi yazarlığı öğretme çabasından ziyade edebiyatın etkileyici ve dönüştürücü gücüne dayanmaktadır. Çalışma ve faaliyetlerinde kapsamlı bir bakış açısıyla ulusal bağlamı hedeflemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda yaratıcı yazarlık atölyesi, atölye dili olarak Kürtçenin Kurmanci lehçesini kabul eder ve uygulamasında kültür odaklı, dilin özgünlüğünün yanı sıra estetiğini de esas alan bir anlatım yaratmaya çalışır. dünya çapında yaygın ve kabul edilen ifade biçimlerinin değerleri. Bu doğrultuda yaratıcı yazarlık atölyesi, bireysel ve kolektif hafızayı baskın mekan olarak kabul ediyor ve ‘Her edebi yaratım aynı zamanda ulusal hafızanın bir motifidir’ görüşüyle ​​’kültürel hafıza’ya özel bir alan yaratmayı amaçlıyor.”

Atölyeye başvurular buradan yapılabilir. (KÜLTÜR VE SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu