Ekonomi

GSO Başkanı Adnan Ünverdi Horasis Küresel Toplantısı’nda konuştu

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Horasis Küresel Toplantısı çerçevesinde düzenlenen “Şehirleri Canlandırmak ve Yeniden İnşa Etmek İçin İşbirliği” paneline konuşmacı olarak katıldı.

Moderatörlüğünü Horasis Danışmanı Buyruk Ekşioğlu’nun yaptığı panele, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatma Varank, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ve Gazi Ticaret Odası. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım katılarak deneyim, bilgi ve fikir paylaşımında bulundu.

6 Şubat depreminin yaşandığı bölge ve Gaziantep’te iyileştirme çalışmaları ve yeni yaklaşımların değerlendirildiği panelde konuşmacılar, daha yaşanabilir, sürdürülebilir ve geleceğin koşullarına uygun şehirlerin inşası konusunda görüşlerini dile getirdi.

Panelde konuşan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep ve bölgenin tarihi yönleriyle pek çok medeniyete beşiklik ettiğini, pek çok kültüre ev sahipliği yaptığını, ticari yönüyle de değerli bir üretim, ihracat ve istihdam merkezi olduğunu söyledi.

6 Şubat 2023’te Gaziantep’in de aralarında bulunduğu 11 ilde meydana gelen deprem felaketinin tüm bölgeyi olumsuz etkilediğini belirten Ünverdi, “Maalesef 6 Şubat’ta deprem felaketi olarak nitelendirilen büyük bir felaket yaşadık. Yüzyılda 11 ilimizde meydana gelen depremde 13 buçuk milyon insan etkilendi. “Maalesef 50 binden fazla insanımızı kaybettik, binlerce insanımız da yaralandı” dedi.

Depremin yarattığı yıkımın hızlı bir şekilde atlatılmaya çalışıldığını, bölgenin imar ve toparlanması için değerli çalışmalar yapıldığını kaydeden Ünverdi, yapılacak yeni projeyle bölgenin yaralarını saracağını ve geleceğe daha güçlü bir şekilde hazırlanacağını söyledi. işbirliği ve dayanışma ruhu.

“Daha iyi bir gelecek için sorunlarımızı çözmenin yanı sıra günümüz koşullarının getirdiği yeniliklere de uyum sağlamamız gerekiyor” diyen Ünverdi, şöyle konuştu: “Endüstri 4.0 devrimini yaşadığımız bu dönemde dijital ve yeşil dönüşümü başarmalıyız. Birleşmiş Milletler’in (BM) sürdürülebilir kalkınma için belirlediği 17 küresel hedef noktasında.” Bunların yanı sıra verimli üretim, güç verimliliği ve insan kaynağı verimliliği de büyük önem taşıyor. Küresel ısınma ve iklim değişikliği karşısında doğaya duyarlı üretim ve ticaretimizi sürdürebilmek için 2026 yılında hayata geçirilmesi hedeflenen Avrupa Yeşil Anlaşması çerçevesinde şirketlerimizi karbon düzenlemesine hazırlamak zorundayız. Sanayi sürdürülebilir istihdam demektir. “Sanayimizi ne kadar geliştirirsek istihdamımızı da o kadar artıracağız. Merkezinde insan olan bir bakış açısıyla şehrimizi ve ülkemizi kalkındırmak için çalışmaya devam edeceğiz. Gaziantep olarak, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle ev sahipliği yaptık. ,Gaziantep Sanayi Odası,Gaziantep Ticaret Odası ve Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’ne teşekkür ederek, “Horasis Global Toplantısı’nın şehrimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. dedi. – GAZİANTEP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu