Ekonomi

IREC İstanbul’dan en büyük enerji dönüşümü konferansı

3 Kasım 2023 tarihinde SwissOtel The Bosphorus’ta “Enerji Dönüşümünüze Buradan Başlayın” sloganıyla Avrupa Birliği, İngiltere, Mısır, Arap Emirlikleri, Kazakistan, Özbekistan, Tayland başta olmak üzere Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşları ve enerji şirketleri bir araya gelecek. Türkiye’den enerji şirketlerini, girişimcileri ve ticaret şirketlerini bir araya getirdi.

Bölgenin en büyük networking organizasyonu olan IREC İstanbul 2023’ün amacı ve içeriği, IREC Platformu kurucusu Can Arslan tarafından sürdürülebilir gelecek ve yeşil enerjiye geçiş konuları ele alınarak ifade edildi.

Açılış konuşmaları kapsamında Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) MEXT Teknoloji Merkezi Müdürü Efe Erdem, enerji dönüşümü ile dijitalleşme arasındaki ilişkiyi, endüstriyel dönüşüm yaklaşımlarını ve TC Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İklim Değişikliği kapsamındaki çalışmalarını anlattı. Sürdürülebilirliği Mümkün Hale Getiren Dijital Teknolojiler başlığı. Başkan Yardımcısı Doç. Başkanlığından Prof. Dr. Abdulkadir Bektaş’ın, Türkiye’nin iklim ve yenilenebilir enerji politikalarının 2053 net sıfır emisyon hedefi ve yeşil kalkınma hamlesine ulaşmadaki rolüne ilişkin değerli bilgi ve görüşlerine yer verildi.

Konferansta Sınırda Karbon Düzenlemeleri ihracatçı ülkeler açısından tartışıldı. The International REC Standard’ın direktörü Jared Braslawsky, Uluslararası REC Standardının AB’deki ihracatçı ülkelere yönelik sınır karbon düzenlemelerine yönelik girişimlerine dikkat çekti ve yenilenebilir enerji kaynağı eğilimleri tartışıldı. Probe Karbon Düzenleme Mekanizmasının öncelikli branşlara etkisi öncüler tarafından değerlendirildi. IREC Yenilenebilir Enerji Sertifikalarının Çin, Brezilya ve Türkiye’de geldiği nokta incelendiğinde, S&P Global Commodity Insights, Türkiye’nin yenilenebilir enerji tedariğinde bölgesinde örnek ülke olarak başarısını ortaya koydu.

İsveç Ticaret Odası işbirliğiyle küresel İsveç şirketlerinin tedarik zincirindeki karbon ayak izi açısından Türkiye’yi nasıl değerlendirdiği, enerji dönüşümü alanında Türkiye ile İsveç arasında olası işbirlikleri, İsveçli şirketlerin sürdürülebilirlik hedefleri ve uygulamaları anlatıldı. Yeşil Sanayi başlığı altında Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da enerji dönüşümü projelerinin, enerji dönüşümünde hidrojenin değerinin, çelik ve çimento kesiminde karbon azaltımı sağlayan projelerin orta sanayi ve çapraz geçiş yoluyla gerçekleştirilebileceğinin altı çizildi. -Ülke işbirliği.

Yeşil ürünlerin ve emisyon ağırlıklı sektörlerin üretimi için Güç Depolamanın değeri vurgulandı. Türkiye’de gerçekleştirilen önemli projelerden örnekler verilerek karbon emisyon azaltımı ile karbon giderimi arasındaki farklar ortaya konuldu. Türkiye’nin ve Avrupa’nın ilk karbon negatif biyorafineri ve sürdürülebilir havacılık yakıtı katılımcılarla paylaşıldıktan sonra, bu kavramların mevzuat tarafında karbon piyasalarında nasıl değerlendirildiği anlatıldı.

Konferansın hem içeriği, akışı hem de katılımcıları; Hem Foton ekibinin hem de Foton ekibinin özverili çalışmalarıyla büyük bir başarıya ulaşan konferansın sunumları ve kayıtları çok yakında foton.eco/irecist adresinde paylaşılacak. “Konferansın temel amacı 500 katılımcı arasında ücretli bir ağ oluşturmak ve önümüzdeki yıllarda ülkemizde ve bölgemizde başarılı enerji dönüşüm projelerinin sunulmasını sağlamaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu