Ekonomi

Paramount finansal detayları Sony ve Apollo’ya açmayı düşünüyor

Yeni bir gelişme olarak, Paramount Global’in Sony Pictures ve Apollo Global Management’a finansal bilgilerine erişim izni vermek için görüşmeler yürüttüğü ve konsorsiyumun potansiyel bir satın alma hamlesinin sinyalini verdiği bildiriliyor. Görüşmeler, Sony ve Apollo’nun önerdikleri 26 milyar dolarlık satın alma teklifini sağlamlaştırmaları için gerekli bir adım olan hassas iş verilerinin paylaşılmasına izin verecek bir gizlilik anlaşması oluşturmayı amaçlıyor.

Bu hamle, David Ellison’ın Skydance Media’sından gelen rakip teklife bir meydan okuma olarak geliyor. Paramount’un yönetim kurulu, şirketin stratejik alternatiflerini denetleyen özel bir komiteye sahipti ve geçen hafta Skydance ile münhasırlık süresinin dolmasına izin vererek diğer ilgili taraflarla yeni görüşmelerin yapılabileceğini gösterdi.

Devam eden görüşmelere rağmen, konuya yakın olan ve isimlerinin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, bu görüşmelerin kesin bir anlaşmayla sonuçlanacağına dair bir kesinlik olmadığını vurguladılar. Paramount’taki özel komitenin bir sözcüsü durumla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Geçmişte Sony Pictures Yönetim Kurulu Başkanı Tony Vinciquerra, Paramount Pictures’ı hakim hissedarı Shari Redstone’dan satın almakla ilgilendiğini ifade etmişti. Ancak Redstone’un o dönemde şirketi parçalamaya yanaşmaması nedeniyle ilk girişimler geri çevrilmişti.

Sony o zamandan bu yana film, müzik ve televizyon yapımcılığının yanı sıra dağıtım ve yayıncılığı da kapsayan çok çeşitli operasyonları içeren eğlence bölümünü aktif olarak genişletiyor. Kütüphanelerinde “Jumanji”, “Resident Evil” ve “James Bond” gibi önemli serileri içeren 3.500’den fazla film bulunuyor.

Paramount ile olası bir birleşme “Star Trek”, “Top Gun” ve “The Godfather” gibi ikonik yapımları portföyüne ekleyecek ve birleşik yapıyı Universal Studios ve Disney Studios gibi sektör devleriyle eşit konuma getirecektir. Comscore’un 2023 bilet satışlarına dayanan pazar payı analizine göre, böyle bir birleşme Kuzey Amerika gişelerinde %20,5’lik bir paya sahip olacaktır.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Skydance’in önceki teklifi, Paramount’un A sınıfı oy hakkına sahip hisselerinin %77’sini kontrol eden Redstone ailesinin holding şirketi National Amusements’ı satın almak için yaklaşık 2 milyar dolar ödeyeceği karmaşık bir düzenlemeyi içeriyordu. Paramount daha sonra Skydance’ı yaklaşık 5 milyar dolar değerinde bir hisse senedi anlaşmasıyla satın almaya devam edecek ve hisse geri alımları ve potansiyel olarak borcu azaltmak için nakit içeren 3 milyar dolarlık ek bir anlaşma tatlandırıcı ile devam edecekti.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu